ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

به گزارش وبلاگ پاندا، مطالعات کم نظیر محققان سوئدی نشان می دهد سلول یاخته کم شاخه یا الیگودندروسیت / oligodendrocytes (یاخته تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی) نقش مهمی در شروع یا توسعه بیماری ام اس / Multiple Sclerosis دارد.

ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

به گزارش وبلاگ پاندا، محققان انستیتو کارولینسکا در استکهلم سوئد امیدوارند یافته هایشان بتواند منجر به ایجاد کلاس خاصی از درمان ام اس که بیش از 2.5 میلیون نفر در دنیا با آن زندگی می نمایند؛ گردد.

در ام اس سیستم ایمنی به الیگودندروسیت که میلین فراوری نموده؛ حمله می نماید. میلین برای عملکرد سیستم عصبی ضروری بوده و فراوری آن توسط سلول های گلیال به وسیله گسترش خود در فرایند سلولی انجام می گردد که در نوزادی فراوریش سریع شده و راه رفتن و خزیدن را در انسان موجب می گردد. لازم به ذکر است میلین در اطراف آکسون تشکیل می گردد. (آکسون رشته بلند و باریک از یاخته عصبی یا نورون برآمده است که پیغام های الکتریکی را از جسم سلولی نورون به بیرون راهنمایی می نماید)

میلین یک ماده چربی است که سلول های عصبی را در سیستم عصبی مرکزی / CNS می پوشاند و از آن ها محافظت نموده و با عایق شدن، انتقال سریع و قابل اعتمادی از امواج الکتریکی در بدن را امکان پذیر می نماید. فرسایش غلاف میلین، انتقال سیگنال در طول سیستم عصبی را قطع می نماید که موجب بروز ام اس می گردد و به دنبال آن مسائل بینایی، ضعف عضلانی و یا عدم تعادل را به وجود می آورد. درواقع سلول های موسوم به الیگودندروسیت، میلین را ایجاد نموده و غلاف میلین دور نورون را احاطه می نماید و از دست دادن این سلول ها در گسترش ام اس دخالت دارد. قبلا دانشمندان فکر می کردند الیگودندروسیتها دوستان خوب هستند اما مطالعه اخیر منتشر شده در nature Medicine نشان می دهد که الیگودندروسیتها به شیوه ای مانند سیستم ایمنی رفتار نموده و در برداشتن میلین از CNS شرکت دارند.

بنابراین یافته های قبلی زیر سوال رفته و دیگر نمی توان از الیگودندروسیتها به عنوان دوستان خوب یاد کرد.

مطالعه دیگری نشان داد سلول های پیش الیگودندروسیت قادر به برقراری ارتباط با سلول های ایمنی بدن هستند و تحت تاثیر قرار می گیرند.(پیش سلول ها سلول هایی هستند که می توانند از یک نوع به نوع دیگر تبدیل شوند.)

در مجموع، این موضوع نشان می دهد که این نوع سلول ها در آغاز یا در روند بیماری نقش دارند.

تیم تحقیقاتی در انستیتو کارولینسکا از تکنیک موسوم به single-cell RNA برای آنالیز جزییات فعالیت ژنتیکی موش ها استفاده کردند که نتایج مشابهی در انسان دارد. کاستلو برانکو، دستیار پروفسور در بخش بیوشیمی انستیتو کارولینسکا می گوید: مطالعه ما چشم انداز جدیدی در مورد چگونگی تکامل ام اس می دهد. درمان های فعلی عمدتاً بر مهار سیستم ایمنی تمرکز دارند و ممکن است روش درمانی جدیدی بر اساس تمرکز روی الیگودندروسیت به وجود آید.

در اغلب موارد، پزشکان حتی چند سال پس از آغاز بیماری قادر به تشخیص علت ام اس نیستند. اکثر افراد مبتلا نشانه های خفیف از خود بروز می دهند اما در موارد جدی، افراد قادر به نوشتن، صحبت کردن یا حتی راه رفتن نخواهند بود.

اخیراً مطالعه ای به علل و ریشه های ام اس پرداخت و در آن ادعا شد باکتری در روده سیستم ایمنی را تحریک نموده و موجب وخامت میلین می گردد.

مطالعه ای دیگر در سپتامبر نشان داد انتقال یک سیگنال اشتباه از مغز به غدد لنفاوی موجب ازدحام سیستم ایمنی شده و منجر به کم خونی می گردد.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید