حکایت فیل در اتاق تاریک!

به گزارش وبلاگ پاندا، مدیرمسئول و سردبیر روزنامه هنرمند با تاکید بر لزوم آموزش سلبریتی ها و برخورداری از دانش رسانه، به ارتباط مجازی و بی واسطه این قشر با علاقمندانشان اشاره نموده و آن را مشمول وجوه مثبت و در عین حال منفی برشمرده است.

حکایت فیل در اتاق تاریک!

به گزارش وبلاگ پاندا، مهدی احمدی با نگارش یادداشتی که به انگیزه حاشیه اخیری که برای یکی از بازیگران سینما در ارتباط با یکی از اقشار زحمت کش جامعه رخ داد، هشدارهای رسانه ای را در این زمینه ضروری دانسته و به تناوب برشمرده است.

این فعال رسانه ای در مطلب خود نوشته است:

معمولا نوع زندگی سلبریتی ها و افراد مشهور در حوزه سینما و تلویزیون و ورزش بیشتر از گروه های دیگر از سیاست تا اقتصاد و ... مورد کنجکاوی و توجه عموم جامعه به خصوص گروه جوانان و میانسالان است. این گرایش البته دلایل مختلفی دارد. از جمله، احتمال برخورداری از سطح مالی برتر و نوع زندگی مرفه و اشرافی و علاقه مندی به دنبال کردن ایشان از طرف مردم به عنوان یک کنش طبیعی اجتماعی که کارکرد اجتماعی و مثال اوج آن را می توان از جامعه، سینما و سلبریتی های هنری و ورزشی هند مثال آورد.

حالا اما با گسترش کاربری انواع گوشی های هوشمند و دوربین دار در بین مردم و از طرفی بهترین آنها در دست سلبریتی ها، شرایط و قاعده این بده و بستان ها بین این دو گروه و جذابیت های این بازی ها و سرگرمی های فردی و اجتماعی، دچار تغییراتی اساسی شده است.

حالا سلبریتی ها از هنری و ورزشی تا سیاسی و اجتماعی در هر حال و شرایط و لحظه ای از شبانه روز و بدون احتیاج به حضور و وجود دوربین حرفه ای عکاس یا فیلمبردار و صدابردار رسانه یا شبکه ای تلویزیونی و رادیویی و یا امواج فرستنده برد و طول کوتاه و متوسط و بلندی و قطعا بدون دروازه بانی و ادیت و اصلاح خبرنگار و سردبیری، زنده و مستقیم با هر مخاطبی که حالا دیگر بدون احتیاج به داشتن رادیو یا تلویزیون و تنظیم اعصاب خرد کن آنتن های معروف قدیمی، مخاطب چرب و نرمی به حساب می آید، از هر ملت و کشوری از هر جنس و سنی، صدا و تصویر مخابره می نمایند و این اتفاق و هیجان عظیم در عرصه ارتباطات اجتماعی در عین مبارکی و راه گشایی های متعدد برای انسان معاصر، قطعا بدون امر آموزش، قاعده و قانون و اخلاق می تواند بیش از فوایدش، ویرانگر باشد.

قاعدتا این افراد به میزانی که جامعه را از جزییات زندگی و آنات و احوالات خود، نوع پوشش و خورد و خوراک و سفرها و یا اندیشه ها و افکار و عادات و علاقه مندی های فردی وخصوصی، به وسیله دنبال نمایندگانشان در فضای مجازی آگاه می نمایند و یا در امور اجتماعی و سیاسی و ... و سبک و نوع زندگی دیگران اظهار نظر و مداخله می نمایند به همان میزان هم مورد توجه و مداخله و مداقه اجتماعی و دنبال نمایندگان و یا حتی دستگاه های کنترل گر و نظارتی و قضایی قرار می گیرند و ضروری است که به عنوان یک قاعده کلی در این بازی و تعامل دو طرفه آن را پذیرا باشند. در واقع، شیر کنترل کم و کیف واکنش دنبال نمایندگان در دست خود سلبریتی هاست!

البته نوع این حضور و مداخله این افراد در اموری که ذکر آن رفت، معمولا هم می تواند در مواردی کارکرد و اثر بخشی اجتماعی مثبت داشته باشد و نیز کارکرد منفی و مضر به حال فرد و جامعه و باعث ایجاد خسارت های مادی یا معنوی محدود و یا فراگیر و گاهی غیر قابل جبران باشد.

لذا برای قاعده مند و قابل کنترل بودن این حضور و تاثیرگذاری و استفاده مثبت فردی و اجتماعی از ویژگی شهرت، به نظر می رسد می بایست اقدامات و آموزش هایی مورد توجه قرار بگیرد؛

1- از یک طرف ضروری است خود سلبریتی ها، به میزانی که قصد دارند در این فضا حضور شخصی و هنری، حال با هر کارکرد و اهداف متعارفی داشته باشند، از جذب دنبال نماینده و تثبیت و کنترل میزان شهرت یا یادآوری اجتماعی گرفته یا کارکرهای مالی و درآمدزایی و یا سیاسی و یا حتی ناشی از اثر بخشی در ایفای مسولیت اجتماعی خود، به همان مقدار با گذراندن دوره های آموزشی فنی و کلاسیک دانش رسانه و رسانه داری در فضای مجازی، ضمن تضمین حضور مثبت و موثر خود در این فضا از میزان آسیب های فراوانی که ممکن است در این راستا به شخصیت و صندلی هنری و شهرت ایشان لطمه جدی وارد کند و یا ایجاد خسارت های اجتماعی و ...، جلوگیری نمایند.

2- اقدام لازم دیگر علاوه بر لزوم آشنایی و آگاهی قبلی سلبریتی از حضور در فضای مجازی، بهره مندی و مشاوره دریافت از یک دستیار و مشاور رسانه ای و متخصص در علوم ارتباطات و رسانه های اجتماعی است، همچنانکه عمده افراد مشهور و سلبریتی های جهانی و فراملی، همچنان که شاهدیم علیرغم داشتن دنبال نمایندگان چند ده یا صد میلیونی و بهره مندی های چندگانه مختلف فردی و مالی و یا ایفای مسولیت اجتماعی و کنشگری اجتماعی در سطح جهانی از این حضور قوی، با یاری دریافت و مشاوره های رسانه ای و یا حتی حقوقی با کمترین آسیب ممکن فردی و مخرب اجتماعی، همچنان به حضور خود با موفقیت ادامه می دهند و در عین حال حریم فردی، خانواده، اندیشه و افکار و نیز حرمت دنبال نمایندگان و مخاطبانشان نیز حفظ و صیانت می گردد.

3- بر دستگاه ها و نظام های آموزشی مختلف و رسمی و غیررسمی تا سمن ها و فعالان این عرصه، فرض است که به عنوان یک ضرورت اجتماعی با آموزش و ارتقای سطح دانش رسانه ای عمومی در مقام کاربر و دنبال نماینده رسانه ای از میزان خسارت های ایشان، در دام کلاهبرداری ها افتادن و سرقت های اینترنتی گرفته تا درگیری در عشق های نافرجام اینترنتی تا کنش گری مناسب فردی و اخلاقی و رفتاری در مقابل حضور و عرض اندام مجازی سلبریتی ها، بکاهند و دست کم این دانش ضروری در حد یک واحد درسی آموزش عمومی و رسمی و یا غیررسمی، مستقیم یا غیرمستقیم، به هر ترتیب به جامعه منتقل گردد. غفلت از امر صواب و ساده و مهم آموزش در موضوعات مبتلابه و در هر سطح و کم و کیفی، از عظیمترین آسیب های دهه های اخیر و عدم موفقیت ها و بروز ناکامی های جامعه معاصر ایرانی است!

4- بر نهادهای کنترل گر و قضایی- حقوقی و تقنینی، فرض است که با ارتقا، تایید و تثبیت یا تدوین و تصویب قوانین و مقررات لازم و مربوط، در ایجاد زمینه قاعده مند کنش ها و کنشگری ها و حضور امن و کم آسیب همه آحاد از دنبال نماینده تا سلبریتی و همه فعالیت ها از سیاسی و هنری تا مالی و اجتماعی، در فضایی شفاف و روشن بطوری که جزا و جرایم موضوعه، روشن و صریح و بدون ابهام و احتیاج به استفساری، نسبت به افراد تعیین باشد، اقدامی عاجل نمایند.

5- این روزها متاسفانه با اوج گیری و شیوع کرونا مجددا شاهد اپیدمی و شیوع بعضی آسیب ها و مضراتی که در بالا به آن اشاره شد بوده و هستیم، چه مخاطبان و دنبال نمایندگان آموزش ندیده و خامی که مثل بره ای در دست گرگ های مجازی و در لایوها و پست ها و ... دریده نشدند! چه مطالب دروغ و نادرست و بدون منبع موثق و یا الفاظ رکیک و فحاشی ها و غیراخلاقی هایی که بدون ادیت و اصلاح و دروازه بانی خبرنگار و سردبیری رد و بدل نشد و چه دسته گل هایی که سلبریتی های ناآگاه و آموزش ندیده دانش رسانه و هیجان زده از شهرت و ثروت و رفاه و یا دوستان و رفقایشان که از خصوصی های خود، به آب ندادند! حالا چه به بهانه و دلیل بی خوابی ها و خواب نما شدن های معروفشان، چه ناشی از جوگیری های مسولیت اجتماعی و ژست های مرشد و عقل اعظم و دانای کل پنداری هایشان در عین ناآگاهی های عمومی ایشان و البته بدون حضور و مشورت یک مشاور رسانه. غفلت در این امر مهم از سوی طرف های درگیر و مسئول، از مردم و مخاطبان و دنبال نمایندگان تا سلبریتی ها و مدیران و مسوولان، باعث گسترش زمینه هرچه بیشتر بی اخلاقی ها و سَرخوردگی ها و یا حتی شیوع جرایم مختلف و از بین رفتن هرچه بیشتر سرمایه های اجتماعی کشور در میان مخاطبان و دنبال نمایندگان و نیز در بین سلبریتی ها از حوزه های فرهنگ و هنر و ورزش تا سیاست و اجتماع و اقتصاد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حکایت فیل در اتاق تاریک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکایت فیل در اتاق تاریک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید