راز پردازش کلمات در مغز سگ ها چیست؟

به گزارش وبلاگ پاندا، هنگامی که برخی سگ ها صدای صاحب شان را که به آنها می گوید سنجاب(squirrel)، می شنوند، بالا می پرند و دم تکان می دهند. اما واقعا آن کلمه چه معنایی برای سگ ها دارد؟ آیا آن کلمه برای آنها به معنای توجه کنید است؟

راز پردازش کلمات در مغز سگ ها چیست؟

به گزارش وبلاگ پاندا و به نقل از مدیکال اکسپرس، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه اموری(Emory University) ایالات متحده آمریکا که در مجله Neuroscience منتشر شده، نشان می دهد که با استفاده از تصویربرداری مغز سگ ها می توان به درک و پردازش معنای کلمات در ذهن آنها، پی برد.

نتایج نشان می دهد که سگ ها دارای یک نمایش عصبی اولیه از معنی کلمات که به آنها تعلیم داده شده است، در ذهن خود هستند.

دکتر اشلی پریچارد(Ashley Prichard) از دانشکده روانشناسی دانشگاه اموری و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: بسیاری از صاحبان سگ ها فکر می نمایند که سگ هایشان معنای برخی کلمات را می دانند، اما شواهد علمی زیادی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. در این مطالعه ما قصد جمع آوری اطلاعات از خود سگ ها داریم.

گرگوری برنز(Gregory Berns) ، نویسنده ارشد این مطالعه اضافه کرد: ما می دانیم که سگ ها توانایی پردازش حداقل برخی از جنبه های زبان انسانی را دارند زیرا می توانند دستورات کلامی را یاد بگیرند. با این حال، تحقیقات قبلی، نشان داده است که سگ ها ممکن است نشانه های دیگر مانند خیره شدن، حرکات و حتی عبارات احساسی صاحبان خود را نیز متوجه شوند.

پژوهشگران دانشگاه اموری در این مطالعه بر روی سوالاتی درباره مکانیزم های مغز که سگ ها برای تمایز بین کلمات استفاده می نمایند، تمرکز نموده اند.

مطالعات اجرا شده سبب درک پاسخ های عصبی سگ ها به پاداش شد و پژوهشگران توانستند نواحی مخصوصی را در مغز سگ ها که عملیات پردازش چهره ها، حس بویایی نسبت به بوهای انسانی و عملکرد قشر پیش پیشانی را به کنترل مهارتی مرتبط می سازد، شناسایی نمایند.

در آناتومی مغز پستانداران، قشر پیش پیشانی قسمتی از قشر مغز است که قسمت جلویی لوب پیشانی را در بر می گیرد. معمول ترین اصطلاح روان شناسی که عملکرد قشر پیش پیشانی را بیان می نماید، عملکرد اجرایی است. عملکرد اجرایی به مواردی مثل تمیز دادن میان افکار متناقض، تشخیص خوب و بد، بهتر و بهترین، تشابه و تفاوت، عواقب فعالیت های کنونی، فعالیت کردن در مسیر یک هدف تعیین، پیش بینی نتایج، انتظار مبتنی بر عمل، کنترل اجتماعی اشاره دارد.

طی این مطالعه 12 سگ از نژادهای مختلف، برای ماه ها توسط صاحبانشان آموزش دیدند تا دو شی مختلف را بر اساس نام اشیا بازیابی نمایند. این اشیا شامل یک بافت نرم، مانند یک عروسک نرم و دیگری یک شی با بافت لاستیک مانند برای تسهیل در تشخیص بود.

این آموزش شامل آموزش سگ ها برای آوردن یکی از اشیا بود و پس از آوردن صاحبانشان به آنها غذا می دانند. آموزش هنگامی کامل شد که یک سگ توانست تفاوت میان دو شی را تشخیص دهد.

در طول آزمایش، سگ آموزش دیده در اسکنر اف ام آرآی نهاده شد و صاحب آن نیز مقابلش ایستاده بود و در فواصل زمانی تعیین نام اسباب بازی های سگ را می گفت و سپس سگ با شنیدن هر اسم، اسباب بازی مربوطه را نشان می داد.

اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی(fmri) نام نوعی روش تصویربرداری در ام آر آی است. در این روش تصاویری متناوب از مغز در حال فعالیت و سپس در حال استراحت گرفته می گردد و از یکدیگر بطور دیجیتالی تفریق می گردند، که حاصل این عمل، پردازش عملکرد مغزی در اثر تغییرات جریان خونی در مغز را از لحاظ فیزیولوژیکی نشان می دهد.

نتایج آزمایشات نشان داد فعالیت و عملکرد خوب مناطق شنوایی مغز به پردازش واحد و ریشه کلمات یاری می نماید.

پژوهشگران فرض می نمایند که ممکن است سگ ها برای اینکه حس درک شدن را به صاحبان شان منتقل نمایند، بسیار کوشش می نمایند و به همین دلیل فعالیت بخش عصبی مغز آنها زیاد است.

در آزمایشات تعیین شد، فعالیت زیاد برای درک کلمات در قشر پیش پیشانی سگ ها ممکن است عملکردی مشابه با بخش شکنج زاویه ای(angular gyrus) مغز انسان که در آن تفاوت های واژگانی پردازش می گردد، داشته باشد.

چین هایی که در سطح مغز رشد می نمایند و توسط شیارهایی از یکدیگر جدا می شوند، شکنج(Gyrus) نام دارند. مغز انسان دارای شکنج های زیادی است که برخی از آنها مثل شکنج زاویه ای نام مخصوص دارند.

در خاتمه نتایج این مطالعه نشان داد که سیستم پاداش عصبی سگ نسبت به نشانه های بصری و بویایی بیشتر با بخش پرازش واژگان مرتبط است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راز پردازش کلمات در مغز سگ ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز پردازش کلمات در مغز سگ ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید