قرار داشتن اشیای تاریخی بخش خصوصی خراسان شمالی در معرض نابودی

به گزارش وبلاگ پاندا، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، قرار داشتن اشیای تاریخی بخش خصوصی خراسان شمالی در معرض نابودی مشاهده می گردد.

قرار داشتن اشیای تاریخی بخش خصوصی خراسان شمالی در معرض نابودی

اشیای تاریخی بخش خصوصی خراسان شمالی در معرض نابودی هستند

علی مستوفیان گفت: براساس گزارشهای غیررسمی، بعضی دستگاه های دولتی استان و نیز شهروندان در منازل خود اشیای منقول تاریخی و فرهنگی را نگهداری می نمایند که اگر به آنها به درستی رسیدگی نشده و به صورت دوره ای بازسازی نشوند، احتمال از بین رفتن آنها وجود دارد.

وی اضافه کرد: علیرغم فراخوانی که در مورد انتقال این اموال تاریخی برای مراقبت و نگهداری مناسب نزد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داده شد و مکاتباتی که با این دستگاه ها انجام شد، هیچ دستگاهی به این فراخوان پاسخ نداد.

وی با بیان اینکه برای ثبت اموال منقول، اولویت بر ثبت اموال منقول تاریخی و فرهنگی بخش خصوصی است، گفت: عمده اشیای تاریخی که به ثبت می رسد در کاوشهای انجام شده در بناها و محوطه های تاریخی پیدا شده است و به همین دلیل کوشش داریم تا اشیایی را که نزد بخش خصوصی است، رصد نموده و برای نگهداری آن اقدام کنیم اما تنها چند شی از مجموعه داران قدیمی به دست ما رسید ولی هیچ دستگاهی دراین خصوص همکاری نکرد.

مستوفیان اظهار داشت: با علم به اینکه بعضی اشیای تاریخی از جمله سپر، زره، ادوات جنگی و یا وقفنامه های قدیمی در تکایا و تعزیه خانه ها نگهداری شده یا در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است، با این اداره کل نیز مکاتبه کردیم اما از آنان هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی با تاکید بر اهمیت رصد و پایش اشیای تاریخی برای حفاظت و بازسازی گفت: آن دسته از اشیایی که رصد می گردد بازسازی خواهد شد، اما نگرانی ما از اقلامی است که در دست ارگانها و اشخاص است و بدلیل شرایط نامناسب نگهداری در معرض تهدید و فرسایش قرار گرفته و ممکن است به تدریج از بین بروند.

مستوفیان اضافه کرد: این اشیا اگر ثبت شوند، میراث فرهنگی به راحتی می تواند به آنها رسیدگی نموده و همه هزینه های رسیدگی آن را نیز تامین کند.

وی از مردم و مدیران دستگاهها خواست تا اگر اشیای تاریخی در اختیار دارند، وجود آن را گزارش نمایند تا ثبت و سپس پایش گردد و اگر احتیاج به بازسازی و حفاظت داشت با اعتبار دولتی و حفظ مالکیت شخصی، نسبت به آن اقدام گردد.

وی تاکید نمود: بعضا مردم گمان می نمایند در صورت اعلام، مالکیت این اشیا به میراث فرهنگی منتقل می گردد حال آنکه چنین نیست و با ثبت اشیا، حتی کمکهای خوبی برای بازسازی و حفظ و نگهداری آن صورت می گیرد و می توان با امانت دریافت و نمایش دادن آنها در موزه ها برای این اشیا اعتبار کسب و آنها را به جهان معرفی کرد. مستوفیان اضافه کرد: حسن دیگر ثبت اشیای تاریخی آن است که اگر مورد دستبرد قرار گیرند، می توان آن را به وسیله اینترپل پیگیری کرد.

منبع: همگردی

به "قرار داشتن اشیای تاریخی بخش خصوصی خراسان شمالی در معرض نابودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار داشتن اشیای تاریخی بخش خصوصی خراسان شمالی در معرض نابودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید