وزیر دادگستری آمریکا به درخواست ترامپ استعفا کرد

به گزارش وبلاگ پاندا، دونالد ترامپ استعفای جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا را خاطرنشان کرد در حالیکه سشنز می گوید، به درخواست دونالد ترامپ از مقام خود استعفا می نماید.

وزیر دادگستری آمریکا به درخواست ترامپ استعفا کرد

به گزارش وبلاگ پاندا، جف سشنز در ماه های اخیر بارها از طرف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته بود. ترامپ با تشکر از او برای خدماتش، با معین سرپرست موقت برای وزارت دادگستری گفته است که نامزد جایگزینی سشنز را بعدا معرفی خواهد نمود.

برخی رسانه های غربی استعفای سشنز را اخراج توصیف نموده اند. او در استعفانامه اش خطاب به ترامپ نوشته است: جناب رئیس جمهوری، بنا به درخواست شما استعفایم را تقدیم می دارم.

رئیس جمهوری آمریکا به ویژه منتقد این بود که جف سشنز خود را از تحقیقات درباره تبانی ادعایی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه کنار کشیده بود.

جف سشنز اولین سناتوری بود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری از دونالد ترامپ حمایت کرد و به ستاد او پیوست. او با توجه به حضورش در ستاد انتخابات و با توجه به ضرورت بی طرفی، خود را از تحقیقات مرتبط کنار کشیده بود.

کمی پیش از اعلام استعفای سشنز، ترامپ در نشست مطبوعاتی درباره انتخابات کنگره، پرونده تحقیقات روسیه را شرم آور خواند و گفت، می تواند همه مقام های درگیر در آن را اخراج کند اما این کار را از نظر سیاسی به صلاح نمی داند.

این احتمال در رسانه ها مطرح شده است که دموکرات ها با توجه به پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان کنگره آمریکا می توانند درباره دونالد ترامپ تحقیقاتی انجام دهند.

به گزارش بی بی سی، ترامپ، متیو ویتکر، رئیس دفتر کارکنان وزیر دادگستری و دادستان سابق کل ایالت آیووا را به تصدی گری موقت این وزارتخانه منصوب نموده است.

او در گذشته دیدگاه هایی مشابه ترامپ را در مورد تحقیقات مربوط به تبانی با روسیه منعکس نموده و انتصاب او سوالاتی را درباره آینده تحقیقاتی که رابرت مولر، بازرس ویژه در حال اجرا آن است به وجود می آورد.

ویتکر سال پیش در مقاله ای که در وبسایت سی ان ان منتشر شد ابعاد آن تحقیقات را زیر سوال برد و نوشت زیاده روی است اگر تحقیقات مولر شامل مسائل مالی خانواده ترامپ گردد.

تاکنون راد رزنستاین، معاون وزارت دادگستری، نظارت بر این تحقیقات را به عهده داشته و عملکرد او در مجموع مورد ستایش هر دو حزب بوده است.

دموکرات ها از کنار زدن وزیر دادگستری و انتصاب موقتی ویتکر ناراضی هستند.

کمیته ملی حزب دموکرات اشاره نمود که متیو ویتکر برخلاف روال عادی از سوی سنا تایید نشده است.

چاک شومر، سناتور ارشد دموکرات گفته زمانبندی کناره گیری وزیر دادگستری خیلی مشکوک است.

چاک شومر در توییتی نوشت: رئیس جمهوری آشکارا چیزی برای پنهان کردن دارد.

او نوشت: هرکسی که بخواهد برای مداخله در روند تحقیقات مولر کوشش کند یا مانع آن گردد پاسخگو خواهد بود. این یک خط قرمز است. این جا کشور حاکمیت قانون و عرف هایی است که نمی تواند موضوع اقدامات خودخواهانه یک مرد باشد.

او اضافه نمود: با توجه به اظهارات قبلی او برای قطع منابع مالی یا اعمال محدودیت هایی بر تحقیقات مولر، ویتکر باید خود را از هرگونه نظارت بر آن در طول دوران تصدی وزارت دادگستری کنار بکشد.

وی نسبت به بحران قانون اساسی در صورتیکه استعفای سشنز روال تحقیقات مولر را به بازی بگیرد، هشدار داد.

شومر ابراز امیدواری کرد، جمهوریخواهان در مجلس سنا به منظور ناکام گذاشتن هر بحرانی در قانون اساسی به منظور هدف قرار دادن مولر به دموکرات ها بپیوندند.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت، اخراج وزیر دادگستری کوشش علنی دیگری از سوی ترامپ برای نابودی تحقیقات ویژه به رهبری مولر است.

پلوسی اضافه نمود: با توجه به سابقه ویتکر در تهدید نابودی و تضعیف روند تحقیقات او باید خود را از هر گونه نظارت بر تحقیقات کنار بکشد و کنگره باید تدابیر فوری برای صیانت از قانون و حفظ روال تحقیقات اتخاذ کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وزیر دادگستری آمریکا به درخواست ترامپ استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دادگستری آمریکا به درخواست ترامپ استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید