وقتی خود دندان ها کار پر کردن را انجام می دهند!

به گزارش وبلاگ پاندا، مینای دندان، لایه محکم و محافظ خارجی دندان است که با اسید دهان و جویدن مکرر از بین می رود و حفره هایی را در دندان ایجاد می نماید که باید پیش از پوسیدگی کامل، پر شوند.

وقتی خود دندان ها کار پر کردن را انجام می دهند!

به گزارش، پژوهشگران چینی، نوعی ژل ابداع نموده اند که می تواند به دندان ها یاری کند خود را ترمیم نمایند.

پژوهشگران دانشگاه ججیانگ (ZJU) چین، ژل خاصی ابداع نموده اند که می تواند به مینای دندان یاری کند تا از عهده ترمیم خود برآید. شاید این ژل بتواند از ایجاد حفره در دندان ها پیشگیری کند و احتیاج به پر کردن آن ها را کاهش دهد.

مینای دندان، لایه محکم و محافظ خارجی دندان است که با اسید دهان و جویدن مکرر از بین می رود و حفره هایی را در دندان ایجاد می نماید که باید پیش از پوسیدگی کامل، پر شوند.

برای پر کردن دندان، از موادی مانند فلز، پرسلان و رزین استفاده می گردد، اما این مواد به صورت یکپارچه به سطح دندان نمی چسبند و اغلب سست می شوند. پژوهشگران دانشگاه ججیانگ برای رفع کردن این مشکل، نوعی ژل حاوی کلسیم و فسفات ابداع کردند که دندان را در ترمیم خود یاری می نماید.

آن ها این ژل را با به کار دریافت آن روی دندان های آسیب دیده آزمایش کردند. در این آزمایش، دندان در ظرف هایی حاوی نوعی مایع نهاده شد تا محیط دهان به مدت 48 ساعت شبیه سازی گردد.

ژل طی این آزمایش توانست رشد مینای جدید دندان را تحریک کند و پژوهشگران با استفاده از میکروسکوپ دریافتند که ترتیب قرار دریافت بلور های کلسیم و فسفات، مانند مینای دندان معمولی است.

رویکانگ تانگ (Ruikang Tang)، سرپرست این پروژه گفت: در رشد دندان معمولی، مینا با لایه نامنظمی از ذرات کلسیم و فسفات پوشیده شده که آن را به رشد ترغیب می نمایند.

ضخامت این پوشش جدید، فقط سه میکرومتر و حدود 400 برابر نازک تر از مینای سالم است.

تانگ ادامه داد: این ژل را می توان بار ها مورد استفاده قرار داد تا لایه مورد نظر ترمیم گردد.

وی اضافه نمود: چندین گروه دیگر نیز پیش از این کوشش نموده اند تا مینای دندان را با استفاده از مخلوط کلسیم و فسفات ترمیم نمایند، اما مخلوطی که آنان ارائه داده اند، ذرات بزرگتری را در بر دارد که خوب به سطح دندان نمی چسبند؛ در نتیجه فرآیند ترمیم مینای دندان سخت خواهد بود.

پژوهشگران در حال حاضر، این ژل را روی موش ها آزمایش می نمایند و امیدوارند که آن را در آینده روی انسان نیز به کار ببرند. آن ها قصد دارند از ایمن بودن ژل و کارکرد درست آن در محیط دهان واقعی مطمئن شوند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "وقتی خود دندان ها کار پر کردن را انجام می دهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی خود دندان ها کار پر کردن را انجام می دهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید